Araba Ekspertiz Raporu Neden Önemlidir? Araba Ekspertiz Hizmeti En İyi Nerededir?

26 Ocak 2021
Araba Ekspertiz Raporu Neden Önemlidir? Araba Ekspertiz Hizmeti En İyi Nerededir?

ARABA EKSPERTİZ RAPORU NEDEN ÖNEMLİDİR?

 

            Arabalar günümüzde hayatımızın vazgeçilmezi bir ulaşım aracı olmuştur. Ülkemizde milyonlarca araç bulunmaktadır. İnsanlar araba alırken ya sıfır ya da ikinci el kullanılmış araba almaktadırlar. Sıfır araba alırken insanlar arabanın fiyatı konusunda çok fazla kafası karışmadan sıfır piyasası ne ise giderler ve galeriden otomobil üreticisinin belirlediği fiyattan alırlar. Ancak konu ikinci ele geldiğinde, araç kullanılmış olduğundan aracın fiyatını etkileyen bir sürü unsur ortaya çıkmaktadır. Kilometresi, motor durumu, kaporta durumu, kazalı mı değil mi gibi birçok unsur ikinci el araba alacak kişinin kafasını kurcalamaktadır.

 

            Ülkemizde otomobil fiyatları, özellikle son zamanlarda oldukça yükselmiştir. Araba almak isteyen insanlar bütçelerinden çok büyük miktarda para ayırarak araba sahibi olmaktadırlar. Bu nedenle, aldıkları arabaya verdikleri paralar karşısında değerinde ve güvenilir bir araba almak istemektedirler. İkinci el araba alırken arabanın durumun ne olduğunu öğrenmek istemektedirler. Bu nedenle arabayı çok yönlü testten ve incelemeden geçiren oto ekspertiz raporu veren merkezler ortaya çıkmıştır.

 

 Araba ekspertiz raporu nedir?

 

            Oto ekspertiz raporu, arabanın uzman bir teknisyen tarafından bir çok yönden testten geçirilerek ve incelenerek muayenesinin yapılması sonucu oluşturulan rapordur. Bu rapor, bir insanın check-up’tan geçmesi gibi arabanın sağlık muayenesinden geçmesi ve durumunun ortaya çıkarılmasıdır. Bu raporda genel olarak arabanın motor yıpranma durumu, kaporta, boya ve değişen parça durumu, mekanik aksamının durumu yer almaktadır.

 

 Araba ekspertiz raporu neden önemlidir?

 

             İkinci el araba alanlar için araba ekspertiz raporu çok önemlidir. Çünkü alınan otomobili güvenle ve uzun süre kullanmak için arabanın ne durumda olduğunu bilmek gerekmektedir. Araba alırken en önemli konu arabanın motoru ve motoru ile ilgili olan parçalardır. Araba alırken alıcı, arabanın motorunun yıpranmışlık durumunu gözle görerek anlayamayacaktır. Bu nedenle arabanın uzman bir kişi tarafından incelenmesi gerekmektedir.

 

             Bu inceleme ve test işlemleri de oto ekspertizi yapan merkezlerde yapılmaktadır. Ekspertiz raporu ile arabanın motor durumu, değişen parçalarının olup olmadığı, boya kaporta durumu gibi konular öğrenilebilecektir. Böylece, arabaya karşılık verilen paranın az mı çok mu olduğu anlaşılacak ve ederine göre alışveriş yapılmış olacaktır.

 

Araba Ekspertiz Hizmeti En İyi Nerededir?

 

            Araç ekspertizi, aracın her türlü eksikliklerinin ustalar aracılığıyla giderilmesini ifade eder. Özellikle yeni model araçların piyasaya sürülüyor olması ikinci el piyasasını sürekli olarak canlı tutmaktadır. Özellikle ikinci el araba almaya karar vermiş olan müşterilerin tam teşekküllü olarak araç ekspertizi yaptırması gerekmektedir. Bu sayede daha sonra yaşayacağı teknik ve donanımsal sıkıntıları kendi aracı için sıfıra indirecektir.

 

 En İyi Araba Ekspertiz Noktaları

 

            Yeni araba almaya karar vermiş olan müşterilerin; aracın iç ve dış elemanları, eloktronik aksam, kaporta boyası ve hasar kaydı gibi önemli detaylara dikkat etmesi gerekmektedir. Bu yeni alınan araba açısından uzun vadeli kullanım olanakları yaratacaktır. Peki en iyi ekspertiz hizmeti nerede verilmektedir ? Öncelikli olarak müşterilerin detaylı bir araştırma sonucunda hareket etmeleri gerekmektedir. Çünkü her ekspertiz hizmeti kaliteli değildir. Kaliteli ekspertiz hizmetine ulaşmak için internet üzerinden isim yapmış belli kurumsal yerler dikkate alınabilir.

 

            İstanbul, oto ekspertiz açısından pek çok imkan sağlamaktadır. Üstün nitelikli elemanlar tarafından özenle gerçekleştirilen bakım ve onarım ekspertiz açısından en güvenli bölgenin adıdır. Bir diğer önemli ekspertiz noktası ise İzmir'dir. Ekspertiz hizmetinde en önemli unsur aynı zamanda kalite kontrolüdür. Bazı araç satıcıları, araçla ilgili önemli detayları saklama niyetindedir. İzmir oto ekspertiz hizmeti, hem aracın kalite kontrolünü hem de diğer bakım hizmetlerini karşılamakta marka haline gelmiş bir firmadır.

 

 Araç Ekspertizi Neden Önemlidir?

 

            Araç ekspertizi satın aldığınız araç üzerinde hayal kırıklığı yaşamamak için oldukça önemlidir. Aracın her türlü teknik donanımı ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak dikkate alınması gereken bir durumdur. Bu sayede daha sonra satın alacağınız araçların kalite kontrolü hakkında ön bir bilgi edinmiş olursunuz. Araç ekspertiz hizmetinden en iyi derecede faydalanmak için, güvenli hizmet veren kurumsal firmalardan yararlanmanız gerekmektedir.

Haber Yorumları