Araba Kiralama Şirketleri Listesi

26 Ocak 2021
Araba Kiralama Şirketleri Listesi

Araba Kiralama Şirketlerinin Listesi

 

 Dünyanın gelişmiş ülkelerinde araç satın almak yerine uzun dönem araç kiralama akımı giderek yaygınlaşmaktadır. Ülkemiz de bu akımdan nasibini almıştır. Şimdilik kurumsal şirketler tarafından filo kiralama hizmetleri tercih edilmekteyken yakın gelecekte uzun dönem kiralama hizmetlerinin bireysel tüketiciler arasında da yaygınlaşması beklenmektedir. Ülkemizdeki bireysel kullanıcılar, kendi otomobillerine erişemeyecekleri konumlarda araba kiralamayı tercih etmektedir. Bunun en büyük örneği hava alanlarının içerisinde faaliyet gösteren ve karlılığı yüksek araç kiralama firmalarıdır.

 

 Araç kiralarken dikkat edilmesi gereken en önemli husus firma seçimidir. Kurumsal olmayan merdiven altı firmalarda, kasko ve garanti imkanları sunulmadan araç kiralama hizmeti verilmektedir. Bu durum tüketiciler açısından maddi kayıplarla sonuçlanabilmektedir. Maddi kayıplara uğramadan, araba araba gibi kullanılmak isteniyorsa kurumsal firmalara yönelmek gerekir. Ülkemizde faaliyet gösteren bazı kurumsal araç kiralama firmalarını listeleyelim:

 

 1) Avis

 

  Koç grubunun ortaklığı bulunan firma, kırk yılı aşkın süredir ülkemizde hizmet vermektedir. Pek çok kriz ve olumsuz ekonomik koşullardan güçlenerek çıkarak filosunu genişletmeyi başarmıştır. Avis, 2014 yılında EMEA üstün başarı ödülü ile ödüllendirilmiştir.

 

 

 2) Hertz

 

 1918 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri içerisinde kurulmuştur. Dünyada araba kiralama işini uluslararası boyuta taşıyan ilk firmadır. 150 ülke ve 8000'in üzerinde ofisi ile hizmet vermektedir. Dünyada yüz yılı aşkın hizmet tecrübesi bulunan firma ülkemize 2001 yılında gelmiştir. Asya Nakliyat ve Dış Ticaret A.Ş. 'nin bünyesinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Başta havalimanlarında olmak üzere pek çok noktada ofis ağları bulunmaktadır.

 

 3) Sixt

 

 Almanya'nın ilk araç kiralama şirketi olma ünvanını taşımaktadır. Münih şehrinde 1912 yılında kurulmuştur. Dünya genelinde 110'dan fazla ülkede 4000'den fazla ofis ile hizmet vermektedir. Ülkemizdeki faaliyetlerine 1992 yılında başlamıştır. 2004 yılında sektörde bir ilke imza atarak profesyonel çağrı merkezi üzerinden kiralama olanakları sunmuştur. Türkiye'de bulunan filolarının %40'ı premium araçlardan oluşmaktadır.

 

 4) Budget

 

 1958'de kurulan firma aslen Avis Budget EMEA Ltd. ye bağlı bir şirkettir. 2007 yılında Koç grubunun bünyesine alınarak hizmetlerine devam etmiştir. Küresel pazarda 128 ülkede 3400'den fazla ofis ile hizmet vermektedir.

 

 5) Enterprise

 

  1957 yılında ABD'de kurulmuştur. 85 ülkede 9000 ofis ile hizmet vermektedir. 95 bin çalışanı ve 1.9 milyonun üzerindeki araç sayısı ile dünyanın en büyük araç kiralama şirketi olma unvanını elinde tutmaktadır. Ülkemizde, Yes Oto Kiralama A.Ş. bünyesinde, 27 ilde 50 ofis ile temsil edilmektedir.

Haber Yorumları