Arabalarda Oto Ekspertiz Hizmeti

26 Ocak 2021
Arabalarda Oto Ekspertiz Hizmeti

Oto ekspertiz arabayı tüm detaylarıyla inceleyerek, motor, kaporta, boya ve kozmetik olarak değerlendirerek bir rapor oluşturur. Bu raporu oluşturmakla yetkili kişiye otomobil eksperi denmektedir. Otomobil eksperleri araba alım satımında arabaları raporlamak üzere görev yaptığı gibi, sigorta anlaşmazlıklarını gidermede, kaza hasar tespitlerini gerçekleştirmede de yetkili uzmanlardır. Görevinde uzmanlaşabilmek için en az 2 yıllık Meslek Yüksek Okulu mezunu olmak zorundadırlar. Sigorta konularında uzmanlaşmak için ise en az 4 yıllık lisans eğitimini tamamlamış olma zorunluluğu bulunmaktadır.

 

 Oto Ekspertiz Hangi Alanlarda Hizmet Vermektedir?

 

            Araba alım satımında oto ekspertiz hizmeti son yıllarda giderek yaygınlaşmaya başlamıştır. Özellikle ikinci el araba satın alırken yaşanan problemler böyle bir hizmet dalının oluşmasına neden olmuştur. Teknolojik ilerlemeler, araçların özellikleri üzerinde işlem yapmayı kolaylaştırmıştır, bu sayede otomotiv sanayisinin hızlı gelişimi ve makineleşme ile birlikte ise otomobillerde elektronik akşamların sayısında hızlı bir artış yaşanmıştır. Hem bu durum sebebiyle hem de satın alınan ikinci el arabanın özelliklerinin doğrulanması maksadıyla oto ekspertize başvurulabilir.

 

 

 Doğru İkinci El

 

            Satın almayı düşündüğünüz arabanın sahibi sizi dolandırıyor olabilir. Dolandırıcılar çok farklı yöntemler kullanarak daha fazla kar elde etmek için hasarlı arabaları yaptırarak satmaktadırlar. Piyasada kilometresi ile oynanmış, ağır hasar görmüş onlarca araç, kazasız ve sorunsuz etiketi altında satılmaya çalışılmaktadır. Bu durumun farkına varmak bir tüketici gözüyle bazen pek de mümkün olmayabilir. Arabadan anlayan bir usta peşinde koşmak yerine, uzman tarafından gerekli kontrollerin gerçekleştirilmesi için oto ekspertiz hizmetini kullanmanız gerekebilir. Tabi ki bu işlemin yasal limitler dâhilinde belirli bir ücreti bulunmaktadır. Fakat piyasa ederinden daha fazla ücret ödeyerek satın aldığınız bir arabada uğrayacağınız zarar düşünüldüğünde, bir oto ekspertizden hizmet almak mutlaka daha avatanjlı olacaktır

Haber Yorumları