Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gereken konular var. Ne yazık ki çoğu kişi bu kuralları bilmiyor ve sadece dış görünüşüne göre ayakkabı alıyor. Bu çok yanlış bir davranış olmasının yanı sıra oldukça sağlıksız bir durumdur. Bu yazımızda sizlere Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? sorusunun cevabını vereceğiz.

1- Numara Seçimi
Bir ayakkabının ayağınıza uygun olup olmadığını anlamanın en basit yolu ayakkabıyı denemektir. Ayakkabıyı giydikten sonra ayağınızı ileriye ittirin. Ayağınızın arkasında 1 parmak kadar boşluk kalıyorsa o ayakkabı ayağınıza uygundur.

2- Dış Görünüşe Aldanmayın
Ayakkabıyı sadece dış görünüşü için almak yanlış bir düşüncedir. Elbette dış görünüşü güzel olacak fakat asıl önemli olan hangi malzemeden üretildiğidir. Bu sebeple tercihinizi orijinal ayakkabılardan yana kullanmanız tavsiye edilir.

3- Fiyat-Performans İlişkisi
Bir ayakkabıya binlerce lira vermenin hiçbir anlamı yoktur. Bunun sebebi ise aslında ayakkabıya değil markaya para veriyor olmanızdır. Uygun fiyatlarla satış yapan çok kaliteli markalar mevcut. Tercihinizi bu markalardan yana kullanabilirsiniz.

4- İnternetten Doğru Yerden Alın
Ayakkabı deneyerek alınması gereken bir üründür. İnternette bulunan ayakkabılar güzel görünmesi için çeşitli efektler ile süslenir. Ayrıca çeşitli hilelerede başvurulur. Bunlardan birisi ise resimlerde bulunan erkek ayakkabılarının çoğunun 40-41 numara olmasıdır. Bunun sebebi göze hoş gelmesidir fakat siz 45 numara ayakkabı giyiyorsanız o ayakkabı ayağınızda güzel durmayacaktır. İnternetten ayakkabı almanın bir diğer dezavantajı ise numara problemidir. Eğer ayakkabı ayağınıza uymaz ise kargo süreci can sıkabilir.

5- Garantili Ayakkabı Alın
Ayakkabıyı aldınız ve bir süre kullandınız fakat dikişleri patladı. Bu durumda ne yapılmalı? Eğer ayakkabınızın garantisi olursa rahatlıkla satın aldığınız yere götürüp tamir edilmesini talep edebilirsiniz. Orijinal ayakkabı almanın bir diğer artısıda budur.

6- Esnaflardan Almaya Çalışın
Ne alaka demeyin. Pek çok kişi alışveriş merkezlerinden alışveriş yapar fakat atladıkları bir nokta var. Esnaflardan alışveriş yaptığınızda indirim talep edebilirsiniz. Bu durum alışveriş merkezlerinde geçerli değildir.

Her ürünün bir bedeli vardır. Çok ucuzu zararlı olduğu gibi çok pahalısı da zararlıdır. Çok ucuza satılan ayakkabılar kalitesiz, merdiven altı üretildiği için sağlığınıza zarar verir. Uzun vadede ayak şeklinizi bozabilir. Çok pahalı ayakkabılar ise cebinize zarar verir. Bu sebeple ayakkabı alırken ürünün değerini bilmek çok önemlidir.

Haber Yorumları