Ev Taşıması Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli ve Eşya Paketlemede Nelere Dikkat Edilmelidir?

1 Mart 2021
Ev Taşıması Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli ve Eşya Paketlemede Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ev Taşıması Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev taşımak başlı başına bir zulüm olmaktadır. Gerek tayin sebebi, gerek kiracılıktan dolayı, bu sıkıntılı süreci yaşıyor. Geçmiş dönemlerde çok stresli olan taşımacılık, şimdi kolay ve hızlı gerçekleşiyor. Sabah yüklenen eşya, yerine ulaşınca, kısa sürede yerleştirilir ve günlük hayata devam edilir. Ev taşıması yapacağınız zaman dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır. Günümüzde nakliye konusunda yoğunluk olduğu için, hangisi güvenilir, hangisi değil, dikkat edilmeli. Aksi durumda, sıkıntısız geçecek nakliye, bir kâbusa dönüşebilir. Öncelikle iyice emin olmadan ev taşıma anlaşması yapmayın.  Etrafınıza bir sorun, en güvenilir firma hangisidir diye. Etrafınızda bu hizmeti almış kişiler yoksa eğer, internet üzerinden firmaların sitelerini, memnuniyetlerini inceleyin. Sundukları tekliflere bakın. Firmanın resmi olmasına çok dikkat edin.  Karar verdiğiniz zaman, resmi prosedürleri mutlaka gerçekleştirin. Kasko,. Sigorta var mı onu öğrenin. Sözleşmeyi inceleyin. Tüm resmiyeti inceleyip kabul ettikten sonra, eşyalarınızla ilgili bilgileri tam olarak verin. Eşyaların alınacağı adresteki evin ve gideceği evin kaçıncı katta olduğunu, mesafeyi, eşyalarınızın az yada çok oluşu, değerli eşyalarınız varsa onunla ilgili bilgiyi en ince ayrıntısına kadar konuşun. Maddi manevi hakkınızda en iyi karar veren, memnuniyetlerinizi öncelik alan bir firma, her zaman önemlidir. Bunu ilk karşılaşmanızda, çalışanları gözlemleyerek de anlayabilirsiniz. Siz ne kadar bu konuda bilinçli olursanız, işleriniz o kadar seyrinde gider.

Buraya kadar tamamladıktan sonra, size sunulan teklifleri ve fiyatı değerlendirin. Fiyat ucuzsa eğer bu sizi kandırmasın. Çünkü ne kadar ucuz fiyat sunulursa, bu kalitenin o kadar çok düşük olduğunu ve taşımanın güvencesiz olduğunu gösterir. Alacağınız ev taşıma hizmeti, sizi sıkıntıya sokmasın. Her ne kadar size araştırma uğraştırıcı gibi görünse de, ilk baştan alınan tedbir, sizi sonradan yaşayacağınız sıkıntıdan kurtarır. Kaliteli bir taşıma hizmeti almak sizin en doğal hakkınız ve bunun için hakkı olarak tam bir araştırma yapıp seçici davranmalısınız. Öyle ilk bulduğunuz evden eve nakliyat firması ile, hiç bir araştırma yapmadan anlaşma yapmayın.

Eşyaları taşıyacak aracın kontrollerinin yapılıp yapılmadığı çok önemlidir. Ayrıca firma hijyende dikkatli mi bunu da öğrenin. Sonrasında sağlık sıkıntılarınız olmasın. Ev taşımak çok külfetli bir iştir. Size bu külfeti hafifletecek bir ekiple yola çıkın. Planlı ve programlı hareket etmeye özen gösterin. Sizler için ev taşıyacağınızda karşınıza çıkabilecek sorunları, çözümleri sunduk. Tüm alternatifleri gözden geçirin taşınma işinizi rahatlatın. Ev taşımanın hassasiyetini düşünerek daha dikkatli karar vermelisiniz. Taşıma firmasının kasko, sigorta güvencesi olup olmadığını mutlaka öğrenin. Eşyalarınızın güvenli yerine ulaşacağından emin olun sonrasında mağduriyet yaşamayın. En son yapacağınız anlaşmayı da “ tanıştığıma çok memnun oldum” olarak bitireceğiniz bir firma ile çalışmalısınız. Sizlere bu konuda elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştık. Bundan sonraki yolculukta kararları siz vereceksiniz.

 

Eşya Paketlemede Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ev taşımacılığı en az üç dört yılda bir başımıza gelen bir şeydir. En çokta kiracı olanlar için kaçınılmaz bir olay. Ama bu konuda her ne kadar tecrübeli olsak da, biraz zaman aşımına uğrayınca taşımadaki bütün tecrübelerimizi unutuyoruz. Her taşınmada acemi oluyoruz. Ve her taşınma geçekleşirken sıkıntı yaşıyoruz. Sizler için biraz pratik bilgiler hazırladık. Taşınmaya karar verdiğinizde bu bilgiler işlerinizi biraz daha kolaylaştırır. Her ne kadar nakliye halleder bizim bilmemize ne gerek varmış gibi düşünsek de, taşınmadaki pratik bilgiler tüm işlerin seyrini düzenler. Aklınızda bulunması gerekenleri biz sıralayalım, taşınırken mutlaka işinize yarayacaktır. Hayatınızda taşınmayı kolaylaştırmak için, püf noktalar sizin için artı avantaj olacaktır.

Taşınmaya karar verdikten sonra ilk olarak kutu toplamaya çalışın. Ne kadar çok kutu olursa elinizde, o kadar rahat olursunuz. Paketlemeye başladıktan sonra, kutu arayışına girmeye, paniklemeye gerek kalmaz. Kutuları market, beyaz eşya mağazalarından rahatlıkla temin edebilirsiniz. Mobilya mağazalarını es geçmeyin. Taşınmaya en uygun kolileri orada bulabilirsiniz. Genellikle mağazalarda kolileri toplu olarak dışarı yada geri dönüşüm kutularına bırakıyor. Oralardan ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. Eğer bulamazsanız, taşınma için uygun fiyatlara koli satan iş yerleri var. Oralardan da istediğiniz kadar temin edebilirsiniz. İlk aşama tamamlandıktan sonra kolilemeye başlayabilirsiniz. Yalnız paketlemeye başlamadan önce, gereksiz eşyaları belirleyip, onlardan kurtulmanızı tavsiye ediyoruz. Gereksiz eşyalar, gereksiz kalabalık ve yük olur. Yeni evinizde kullanmadığınız eşyalarla kuru kalabalık yapmanıza gerek yok.

Kolilemeye başlarken ilk olarak özel eşyalarınızdan başlamalısınız. İlk öce altın gibi özel eşyalarınızı kolileyin ileriki kargaşada arada kaybolmasın. Paketleme için listeleme yapabilirsiniz. Değerli eşyalar, para, altın, önemli evraklar, dolapların içi, çekmecelerin içi, gümüşlükler, biblo, süs eşyaları, kitaplar, mutfak eşyaları, elektronik eşyalar dikkatlice sarılıp kolilenmeli. Ardından kıyafetler, yazlık kışlık olarak, çarşaflar, ayakkabılar sırası ile yapıldıktan sonra, kalanlar taşınma günü de hazırlanabilir. Giyisilerinizi kolilemeden önce, çöp poşetine koyun ağzını iyice bağlayın ve koliye öyle koyun. Bu sayede tekstil ürünlerinin kolilerin yırtılması gibi durumlarda dökülmesi, ıslanması, kirlenmesi engellenmiş olur. Ayrıca, kırışmasını istemediğiniz kıyafetleriniz varsa, askılı koliler var. Onlardan alıp, taşınma sonrası ütü yapma sıkıntısından da kurtulabilirsiniz. Kolileri yaparken koyduğunuz eşyaları kutunun üzerine mutlaka yazın. Bu sizin için yerleştirmeyi kolaylaştıracaktır. Kırılacak eşyaların üzerine belirtin ki, taşınırken o kutuları daha dikkatli taşısınlar. Her kolinin üzerinde içinde ne olduğu yazarsa, yerleştirmede sizin için o kadar büyük kolaylık olur. Battaniyelerinizi koliye yada hurca koymak yerine, bazı değerleri eşyaları sarıp, koruma olarak kullanabilirsiniz. Mesela, bilgisayar, tv gibi eşyaları sardığınızda, taşımada çarpma, sürtmeye bağlı hasarların önüne geçer.  Kolileri çok ağır yapmanız, taşımada yaşanabilecek düşürme, patlama sıkıntılarını ortadan kaldırır. Biraz daha hafif koliler, taşımada yaşanacak sıkıntıların önüne geçer.

Haber Yorumları