Nakliyat Hizmeti Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir ve Taşımacılık Fiyatları Nasıl Belirlenir?

1 Mart 2021
Nakliyat Hizmeti Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir ve Taşımacılık Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Nakliyat Hizmeti Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Taşınmak hepimizin kaçınılmaz kaderidir. Gerek ev gerek iş yeri değişikliği hayatın bir yerinde mutlaka başımıza geliyor. Düşündükçe içimizi daraltan ev yada iş yeri taşıma, şimdiki zamanda çok kolaylaştı. Fakat bu kolaylığın yanında, sektörün genişleyip çoğalması ile daha dikkatli davranmamız şart oldu. Firmanın güvenli olmasına çok dikkat edin. Firmaları araştırırken, birbirleri ile karşılaştırın. En ucuzu yerine, en uygunu olmasına dikkat edin. Eğer fiyat çok ucuzsa hiç düşünmeyin ve tercih etmeyin. Fiyat ne kadar çok ucuz olursa, o kadar kalitesiz, güvensiz ve sıkıntılı bir iş ortaya çıkar. Elemanların uzman olmasına önem verin. Firma ile görüşürken, elemanlar hakkında bilgi edinin. Araçların kaliteli temiz ve kontrollü olup olmadığını, nakliyede taşıma, paketleme, monteleme konusunda nelere dikkat ettiklerini öğrenin.

Bizler sizin için nakliyede nelere dikkat etmeniz gerektiğini, en ince ayrıntısına kadar anlatacağız. Gelecekte maddi ve manevi mağduriyetler yaşamamanız ve hatırladıkça size travmalar oluşturmaması için, nakliye firması seçerken çok dikkatli olmalısınız. Öncelik nakliye firması seçiminde sıkı bir araştırma yapın. Taşınan eş dostumuzdan tavsiyeler edinin. Sitelerini iyice inceleyin, memnuniyetlere bakın. Resmi yada gayri resmi olup olmadığını araştırın. Karar vermeden önce, müşteri temsilcisi ile tüm detayları görüşün. Aklınızda hiç bir soru kalmayana, tedirginlik olmayana kadar görüşün. Öncelikle taşınabilir eşyalarınızla ilgili net bilgi verin. Zira, müşterilerin yaptığı en büyük hata, eşyaları ile ilgili bilgiyi detaylı olarak vermemek oluyor. Taşınma esnasında bu yüzden sıkıntı yaşanıyor. Her ne kadar önemsiz görünse de, en önemli konu, taşınma sözleşmesidir. Bunu mutlaka sorun ve karşılıklı taşınma sözleşmesini imzalayın. Kilit nokta budur. Ayrıca, yeni sistem nakliye hizmetini, eski sistemi andıracak sıkıntıda yaşamamak için, verilen hizmetleri en ince ayrıntısına kadar konuşun. Ayrıca bilgilendirme yaparken her şeyi detaylı anlatın. Taşınacak yerin kaçıncı katta olduğu, eşyalarınızın kırılır, kırılmaz olduğu konusunda mutlaka bilgi verin.

Kilit noktaları kısaca şöyle anlatalım: Araştırma, tavsiye alma, taşıma sözleşmesi, karşılaştırma, fiyatlarda çok ucuza kaçmama, memnuniyetlere dikkat etme. Nakliyeye talep çoğaldıkça, resmi firmalar haricinde, işi bilmeyenler bile nakliyecilik yapmaya başladı. Bunun önüne geçilemez ama, daha dikkatli olunursa, resmi olmayan firmalardan korunabilirsiniz. Dikkatli ve seçici davranırsanız hiç bir mağduriyet yaşamazsınız. Nakliye sözleşmelerini sakın geçiştirmeyin. Her ne kadar kısa mesafelerde çok önemli değil gibi görünse de, küçük detaylar büyük sıkıntıların önüne geçer. Herhangi bir sıkıntıda, hak talep edebilmek için bu sözleşmeler çok önemlidir. Sizlere nakliye taşıma hizmetinde nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda, detaylı bilgi vermeye çalıştık. Umarım faydalı olabilmişizdir. Nakliye hizmeti alırken, ne kadar bilinçli olursanız, o kadar kaliteli hizmet alırsınız ve hiç bir sıkıntı yaşamazsınız. Sizi yormadan, düşündürmeden, maddi, manevi hasar vermeden hizmet verecek firma ile anlaşma yapın.

 

Taşımacılık Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Taşımacılık çok uğraştırıcı olduğu kadar, maddi olarakta dikkat gerektiren bir iştir. Firma seçerken fiyatlar konusunda da araştırmacı olmazsanız, maddi zararlar yaşayabilirsiniz. Ev taşıma işi bilindiği gibi, çok yorucu ve sıkıntılıdır. Günümüzde nakliye şirketleri bu sıkıntıyı üzerinizden alıyor. Fakat nakliyede de dikkatli ve seçici davranmak gerekir. Fiyat konusunda tüm detayları anlatıp, maliyeti tam olarak hesaplatıp ona göre hizmet istemek gerekir. Çünkü eşyalarınız ile ilgili vereceğiniz eksik bilgiler, nakliyede sıkıntıya sebep olur. Eşyalarınızın tamamını mutlaka bildirin. Nakliyede en çok yaşanan sıkıntı, müşteri eşyaları, eksik söylüyor ve taşıma esnasında araca sığmadığı için iki defa taşıma yapmak gerekiyor. Bu da her iki taraf için zor oluyor. Her iki tarafında sıkıntı yaşamaması için, doğru bilgi her zaman iyidir. Taşınacak yerin iş, ev, fabrika olup olmadığını mutlaka bildirin. Araçlar ona göre belirlenip, size fiyat bildirilir.

Taşımacılıkta, fiyat belirlerken, o önemli değil, bunu da sonradan hallederiz diye düşünülen her şey, taşıma esnasında ve ücret ödeme sırasında, sürpriz sıkıntılara sebep oluyor. Bu konuda daha bilinçli davranmanızı istiyoruz. İlerde sıkıntı yaşamamanız için sizlere kısa bir bilgilendirme yapıyoruz. Taşımacılıkta eşya sayısını doğru verdikten sonra, mesafeyi net olarak söylemeniz gerekiyor. Mesafeye göre ücretlendirme yapılmaktadır. Ardından kamyonun büyüklüğünü ve fiyatlarını öğrenin. Evin büyüklüğü de ücretlendirmede önemli bir konudur. Taşınacak yerin kaçıncı katta olduğu, gidilecek adresin kaçıncı katta olduğu da fiyatlandırmaya tâbidir. Buraya kadar taşınma fiyat detayıdır. Bunların haricinde, ek ücretler bulunuyor. Mesela, köprü ücreti ek ücretlere girmektedir. Net olarak bu detayları bildirmezseniz, taşıma sonrasında sürpriz bir ödeme ile karşılaşırsınız. Bu da ufak çaplı tartışmalara sebebiyet verebilir. Yada hazırlıksız olduğunuz için, sorun olur.

Taşınma öncesinde, bu konuları da konuşarak bir fiyat çıkarttırmanız sizin için çok iyi olur. Ayrıca taşınacak eşyalarınızı önceden bir görevlinin gelip görmesini, değerli eşyalarınız için ekstra koruma yapıp yapmayacaklarını, yapacaklarsa bunun ek ücrete tabi olup olmadığını mutlaka öğrenmelisiniz. Eşyalarınızın büyüklüğü, beyaz eşya, dolaplarda monte işlemi yapılıp yapılmadığını mutlaka konuşun. Taşımacılıkta fiyat belirlemede, sonra hallederiz gibi bir cümle ile karşılaşırsanız, hizmet almamanızı tavsiye ederiz. Çünkü sonrasında karşınıza nasıl bir bilanço çıkacağını bilemezsiniz. Son pişmanlıkta size fayda sağlamaz. Her zaman söylediğimiz gibi, nakliyede firma, prosedürlere uygun, resmi hizmet veriyor mu mutlaka öğrenmelisiniz. Resmi olmayan bir taşımacılık sizi hem maddi, hemde manevi açıdan sizi sarsar. Fiyat hesaplamada çok ucuz teklif sunulan firmalardan uzak durun. Çok pahalı teklifler de sizi mali açıdan sarsar. Çok lüks taşımacılık alacağız diye düşünenler genellikle hüsrana uğradılar.  Her zaman daha makul, uygun fiyat tekliflerini tercih edin. Sizlerin taşımacılıkta sorunlar yaşamamanız için elimizden geldiğince bilgi vermeye ve aydınlatmaya çalıştık. Umarız sizlere faydalı bilgiler sunabilmişizdir.

Haber Yorumları