Tekstil ve Konfeksiyon Arasındaki Farklar

Tekstil ve Konfeksiyon Arasındaki Farklar

Tekstil ve Konfeksiyon

 

Konfeksiyonun bir diğer adı hazır giyim olarak bilinmektedir. Tekstil ve Konfeksiyon ne kadar farklı olsa da birbirleri ile çok fazla karıştırılan iki ayrı türdür. Fakat konfeksiyon hazır kıyafet üreten sanayi dalıdır. Tekstil ise tüm süreci kapsayan bir sanayi alanıdır. Kumaşın kesimhanelerde kesildikten sonra kişilerin isteğine bağlı olarak uygun biçimde dikilerek üretimin son aşaması yapılmaktadır.

Tekstil ise bilindiği gibi insanların yaratılışından beri en önemli ihtiyaçlarından biridir. Tekstil, her türlü kumaş ve elyaftan; birçok yöntemi(örme, dokuma, dokusuz yüzey elde etme yollarından bir tanesidir.) kullanılarak doğru yüzeyler elde edilmektedir

Tekstil sektörü genel olarak elyafın elde edilmesi ile iplik ve kumaş yapımına kadar uzanmaktadır. Konfeksiyon ise hazır kumaştan elbise ve birçok kıyafet elde edilene kadar olan tüm zamanları kapsamaktadır. Konfeksiyon ayanı zamanda hazır giyim üreten ayrı bir sanayi dalıdır. Tekstil kelimeli ise tan bir süreci kapsayan bir anlama sahiptir. Aynı zamanda konfeksiyon tekstilin sadece bir koluna verilen bir isimdir.

Tekstil üretilen ya da kullanılan ürünlerin endüstriyel imalat teknik ve aşamalarını araştıran ve inceleyen alan ise tekstil teknolojisi olarak bilinmektedir. Aynı zamanda söz konusu imalat teknik ve şamaları ise uluslar arası rekabet konusunda oldukça önemlidir. Konfeksiyon ve tekstil hakkında birçok bilgi bulunmaktadır. Bu bilgiler ulaşmak için spotdan.com sayfasını ziyaret ederek en doru bilgilere kolaylık ile ulaşabilirsiniz.

Haber Yorumları